Podczas rejsu statkami białej floty po Odrze turyści podziwiają majestatyczne zabudowania na Wałach Chrobrego. Zza budynków Muzeum Narodowego i Urzędu Wojewódzkiego w panoramie miasta zauważyć można wysoki smukły budynek w szaroniebieskim kolorze. To część Pazimu – dużego kompleksu biurowo-bankowo-handlowego. Jest jednym z najwyższych budynków w Szczecinie – wznosi się na 92 metry, a razem z masztem antenowym na szczycie ma aż 128 m. Całość powstała w 1992 roku, po zaledwie dwóch latach budowy.

Kompleks składa się łącznie z czterech budynków. Ten widoczny z daleka, nazywany czasami żartobliwie termosikiem, to najwyższy, 22-piętrowy. Oprócz niego w skład Pazimu wchodzi jeszcze 6-piętrowy budynek biurowy oraz kolejny 4-piętrowy, mieszczący biura, centrum odnowy biologicznej i rehabilitacji Baltica Wellness & Spa oraz siedzibę Radia Super FM. Ta część kompleksu z lotu ptaka przypomina kształt statku. W niej mieszczą się również biura firmy Unity Line, armatora statków białej floty „Odra Queen” i „Peene Queen” oraz promów pływających do Skandynawii.

Czwartą częścią kompleksu Pazim jest wzbijający się w górę na 11 pięter 4-gwiazdkowy hotel Radisson Blue, w którym oprócz pokoi hotelowych mieszczą się restauracje i sale konferencyjne.

Całkowita powierzchnia kompleksu Pazim to 22 000 m² z czego blisko 15 000 m² przeznaczone jest na biura. Na ostatnim, 22. piętrze budynku mieści się kawiarnia Cafe 22, w której przez panoramiczne okna podziwiać można nie tylko centrum, ale także peryferyjne osiedla i okolice miasta. Szczególnie efektownie prezentuje się z góry położona nieopodal Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz katedra pw. świętego Jakuba. Malowniczo z góry wyglądają również Odra, Międzyodrze i położone na rzece wyspy.

W 1996 roku szczeciński dziennik „Kurier Szczeciński” przeprowadził plebiscyt pod nazwą „Budynek pięćdziesięciolecia polskiego Szczecina”.  W kategorii obiektów użyteczności publicznej Pazim uzyskał w nim tytuł „Mister Szczecina”. I rzeczywiście obiekt wciąż prezentuje się niezwykle elegancko.

W momencie zakończenia budowy był to najnowocześniejszy biurowiec nie tylko w Szczecinie, ale nawet w Polsce. Szczecinianie do dziś wspominają, że to tutaj oddano do użytku pierwsze (i przez długi czas jedyne) ruchome schody w Szczecinie, które początkowo były atrakcją dla mieszkańców. Choć schodów już dziś nie ma (zniknęły podczas przebudowy kompleksu), to do dziś Pazim pozostaje nowoczesnym biurowcem.

Warto jeszcze wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa Pazim. Inicjatorem powstania budynku i inwestorem była Polska Żegluga Morska, a generalnym wykonawcą austriacka firma Austria Illbau. Nazwa PAZIM powstała ze złożenia pierwszych liter nazw obu partnerów tego przedsięwzięcia.

Utrzymany w szaroniebieskiej tonacji budynek przez większą część roku znakomicie komponuje się z kolorem nieba, a przepływające po niebie chmury odbijają się w jego fasadzie.

Małgorzata Duda